Arkiv» augusti 2010
(10)
» juli 2010
(3)
» maj 2010
(3)
» mars 2010
(1)
» februari 2010
(3)
» januari 2010
(5)
» december 2009
(1)
» oktober 2009
(2)
» september 2009
(1)
» augusti 2009
(1)
» juli 2009
(5)
» maj 2009
(4)
» april 2009
(3)
» mars 2009
(3)
» februari 2009
(5)
» januari 2009
(3)
» december 2008
(3)
» november 2008
(5)
» oktober 2008
(11)
» september 2008
(5)
» augusti 2008
(3)
» juli 2008
(4)
» juni 2008
(2)
» maj 2008
(4)
» april 2008
(3)
» mars 2008
(2)
» februari 2008
(8)
» januari 2008
(1)
|
|
visar: arkiv för augusti 2008 |
|
söndag 31 augusti HöstmånaderI morgon är det höst igen, första höstmånaden står för dörren och helt plötsligt känns semestern något som var för länge sedan. Katterna både sover och äter mer särskilt Mafalda men det kanske beror på andra saker! eller orsaker, vi får se. Nu är alla katterna revaccinerade för i år 250kr/st, det kostar att ha några! Här en bild på Astrid som söndagsmyser.
söndag 24 augusti Mafalda hemma igenNu har vi hämtat Mafalda efter besöket hos Alexandra och Amazonas. Katterna fungerade jättebra tillsammans och om parningen lyckades får vi se om två (2) veckor, förhoppningsvis!. Amazonas är verkligen en toppenkille. Han har ett toppenpsyke, lugn och harmonisk. Mafalda var riktigt smal när vi hämtade hem henne det såg vi, så när vi vägde henne såg vi att hon tappat fyra (4) hekto, ganska mycket för en dam som väger 3.5 kg!. Hon var dock hungrig och har redan tagit tillbaka två (2) hekto!. Vi konstaterar åter att det kostar en hel del energi vid parningar!
måndag 18 augusti Mafalda träffar AmazonasEfter mycket om och med löper äntligen Mafalda. Hon visade tydliga tecken i lördags så då började vi med att ringa Mia (Vintermånens!) så hon kunde förvarna sin fodervärd att saker började röra på sig och att vi kanske skulle komma på söndagen. Nu har Mafalda lurat oss tidigare så vi hoppades att löpet skulle hålla i sig så vi kunde åka upp till Alexandra (Amazonas fodervärd). Mafalda "pratade" tydligt på söndags morgonen så vi ringde Alexandra och berättade att vi kommer. 2 timmar och 16 minuter senare ringde vi och berättade att vi stod på parkeringen utanför! Mafalda gillade Amazonas omgående så de hälsade på varandra redan efter en halv timme. Mafalda kröp då bakom en bäddsoffa så var den träffen ensidig!. Vi plockade bort madrassen så Amazonas kunde uppvakta lite närmare och tycke uppstod ganska omgående även om Mafalda smällde till honom några gånger. Amazonas är helmysig, en riktigt trygg och helt gumminaken Sphynx. Något som är extra roligt för oss är att han är son till Mimer (vår första avelshane) Amazonas bor i en fyra (4) på fjärde (4:e) våningen i en förort till Stockholm, hans matte heter Alexandra och hon kallar honom Zonas för det mesta och WILD´N CRAZY AMAZONAS när han gör hyss! |

